Sladoled od kupine ispod 100 kalorija

4

Baš sam se namučila da nađem recept za

  • low fat
  • low cal
  • sugar free
  • low cholesterol sladoled.

Pre svega zato što su neki sastojci neophodni da bi sladoled bio kremast, tipa slatka pavlaka, a kod nas nema nemasnih pavlaka. 20% mlečene masti je za nas sa holesterolom neodrživa i nerazumna količina, a tipa žumanca – pa vi znate da ja to đubre bacam bez griže savesti.

Elem, nađem ovaj recept, bingo! Učinilo mi se da je osnova dobra, samo se može menjati voće po želji i dodavati svašta nešto u zavisnosti od ukusa (kokos, puter kikiriki, seckani bademi, lešnici, cimet, rogač…). Međutim, prva verzija nije ni najmanje uspela, bilo je tvrdo i vodeno, kao oni vodeni sladoledi obojeni veštačkim bojama iz radnje, bljak.

No, ne budem lenja, počnem da istražujem šta bi moglo da mu da ono što je suština sladoleda – kremu i, eh, dobri stari Ella sir rešava taj problem. Evo kako je ispalo na kraju, nadam se vas neće prestraviti što ćete uprljati najmanje 4 posude prilikom pripreme, a sve je zapravo veoma jednostavno.

Niskokalorični sladoled od kupine – recept

Potrebno je (za 4-5 porcija):

  • 4 dl nemasnog mleka (Moja kravica 0.5%)
  • 2 supene kašike nemasnog jogurta (Fit  jogurt 0%)
  • 200 gr Ella sira 0%
  • 1 kašika nemasne zamene za mleko u prahu
  • 1 kašičica gustina ili čvrstina
  • pola male kašike Stevia (zamenjuje čak 4 supene kašike šećera)
  • 200 gr bilo kog voća, ja sam odabrala smrznutu kupinu
  • 20 gr sitno seckanih badema (to sam izmislila)

Priprema: 

  1. U malu posudu, sa kašikom mleka, dodati mleko u prahu i gustin/čvstin, dobro izmešati da nema grudvica i ostaviti sa strane.
  2. U drugu posudu skuvati voće sa malo vode. Ako je smrznuto, voda nije potrebna, ako je sveže, biće potrebna kašika-dve vode. Ostaviti da se ohladi. (naravno, sveže voće možete i da ne kuvate, zašto biste, niste ludi valjda?)
  3. U trećoj posudi skuvati mleko do ključanja. Dodati mu smesu mleka u prahu i gustina i mešati i kuvati na laganoj vatri jedno 5-6 minuta dok ne počne da se lepo zgušnjava u kremu.
  4. Kad se mleko ohladi, dodati mu dve kašike jogurta, sir i Steviu. Sve dobro izblendirati.
  5.  Onda dodati smesu voća. Sve izblendirati.
  6. Na kraju dodati željene dodatke ukusa tipa sušeno voće, ili iseckane bademe, orahe, moj omiljeni cimet…

I to je to. Sipati u plastičnu posudu i staviti sat-dva u friz. Pre služenja ostaviti jedno sat vremena na sobnoj temperaturi da biste mogli da vadite lepe kugle. Ja sam ga kasnije držala u delu frižidera koji se zove super cool, malo hladniji od ostalih delova i bilo je fino, kremasto, kao lepi mus.

Veoma ukusno i osvežavajuće. I totalno  zdravo.

Pogledajmo uporednu analizu nutritivnih vrednosti ove naše kućne varijante koja je gotova za 20 minuta i kupovnog sladoleda. Ovog puta ćemo poraziti Frikom:

Nutritivne vrednosti (100 gr) Sladoled od kupina Frikom Quatro
Kalorije 98 kcal 227 kcal
Masti 3 gr 13 gr
Proteini 9 gr 4 gr
Ugljeni hidrati 9 gr 24 gr
Holesterol 0! N/A

Evo, na primer, 100 gr Frikom Quattro, ne kažu ništa o zasićenim, nezasićenim i trans mastima, dakle, računajte da su sve loše masti, inače bi se hvalili da su dobre. Takođe, o holesterolu ni slova, daklem, to ćutanje nam sve kaže.

Bonus ideja: kako da napravite holesterol-frendli pavlaku za kuvanje, koja je neophodni dodatak većini jela:

Izblendirajte jednu šolju Ella Svežeg sira sa dve supene kašike niskomasnog mleka i pola isceđenog limuna. Dobićete ukusnu, niskokaloričnu i nemasnu gustu smesu veoma nalik pavlakama za kuvanje, koju možete dodavati tamo gde ste navikli sa klasičnom pavlakom od 20% mlečne masti.

Juhu, do sledećeg zdravog recepta.

Share.

About Author

Osnivač, autorka i urednica Mooshema.com. U slobodno vreme ovde, negde s porodicom, u kuhinji, u teretani ili na stazi, u radno vreme bilo gde odakle može da se radi kopirajting, analitike, strategije i konsalting na društvenim mrežama, kao i društveni aktivizam.

4 Comments

  1. Pingback: Nestle Light Wellness sladoled | MOOSHEMA

  2. Pingback: Vitke masti | MOOSHEMA

  3. Jaja su veoma zdrava za ljudsku ishranu, i meni sa povišenim holesterolom su preporučena od strane lekara specijaliste interne medicine, koji je školovan i za probleme ishrane . Jedino uveče se ne preporučuju žumanca, ali za doručak možete i svaki dan po tri jajeta smazati BEZ GRIŽE SAVESTI. 🙂

  4. Taman posla svakog dana tri jaja! 🙂 Pa, samo jedno žumance ima oko 230 mg holesterola, ljudi koji su u rizičnoj hol. grupi dnevno mogu da pojedu ukupno 200 mg holesterola, za razliku od zdravih, kojima je preporučena dnevna količina od 300 mg.

    To će reći da i zdrav čovek, sa samo dva cela jaja, sabotira svoju jetru. Da ne kažem i da onkolozi preporučuju ne više od dva jaja NEDELJNO.

    Vas je ta hrono-knjižica potpuno zavela, pokušajte da zatražite i neka druga mišljenja, jer, ne verujem da su moj i vaš internista živeli na različitim planetama ili da vaš internista i, na primer, američki insitut za zdravlje gledaju u “iste zvezde”.

    Razlika između komercijalnih dijeta i lekara koji ih zastupaju s jedne, i lekara koji to rade u institucijama zdravstvene zaštite s druge strane, je ta što ove prve taj honorar obavezuje da vas uvere u principe režima koji vam prodaju.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.