Džambalaja. Liči na đuveč. Koketira s paeljom. Podseća na kreativni haos.
Na provansalskom francuskom znači zbrka, miš-maš. Oksfordski rečnik još kaže da je to pilav, koji se u našoj porodici zove kilav.
Ima mnogo mitova o nastanku ovog imena, ček samo da izgovorim još jednom: džammmbalaja, a jedan od njih kaže da je reč izvedena iz kombinacije francuske reči “jambon” (šunka), francuskog priloga “à la” (na način, u stilu) i zapadno-afričke reči “ya” koja znači pirinač.
Postoji kreolska i kajdžen varijanta ovog jela.
Ono što vam ja ovde predstavljam, nije nijedna od njih, jer mi fali piletina i kobasica za prvu, a imam viška paradajza za drugu varijantu. Dakle, ovde healthy brza varijacija.
Predstavljam vam kajdžen džambalaju uz koju vas molim da naglas izgovorite i Džim Džarmuš, kadjžendžambalajaždimdžarmuš, i odmah ćete se osećati blesavo i optimistično, usne će vam se napućiti i, uopšte, svet će zvučati kao neko zabavno mesto. A vi ćete napraviti sjajno, brzo, lagano i veoma ukusno jelo.
[styled_box title=”Nutritivne vrednosti 1/6″ color=”red”]Kalorija: 173 kcal • Masti: 6 g (od toga zasićenih 1 g) • Ugljenih hidrata: 16 • Proteina: 11 g • Holesterol: 110 mg [/styled_box]Potrebno je:
- 1 glavica crnog luka
- nekoliko čenova belog luka
- jedan struk praziluka
- tri-četiri struka celerovog lista (drške)
- bar jedna crvena paprika
- malo rendanog svežeg đumbira
- 250 ml pasiranog paradajza, ili iseckanog svežeg
- jedna šolja pirinča
- 400 gr očišćenih škampa (ja sam prvi put pravila sa svežim kozicama i škampima i jako smo se prljali dok smo jeli, s crvenim ustima i crvenim prstima, vadili iz tanjira crvene škampe, čistili ih i ponavljali džambalajadžimdžarmuš)
- začini: so, biber, ljuta papričica, majčina dušica i seckani list celera za kraj
- kašika maslinovog ulja
- zelene, crne masline
Priprema
U posudi s nelepljivim dnom, na jako malo maslinovog ulja, propržite crni i beli luk, pa dodajte ostalo povrće sve do paradajza. Kad se povrće kratko proprži (par minuta), dodajte mu pasirani paradajz, pa na jačoj vatri prokuvajte još jedno 5-6 minuta. Začinite.
Dodajte dve i po šolje vode i jednu punu šolju opranog pirinča. Kad baci ključ, nakon opet jedno 5-6 minuta, ubacite odmrznute škampe. Ponovo kuvajte jedno 10-tak minuta, dok pirinač ne bude pola gotov.
Prespite sav sadržaj u paeljaru ili neku vatrostalno posudu, ili u posudu iz Lupo pekača ako ga imate.
Rerna: Zagrejte rernu na 200 C, stavite posudu i zapecite jedno pola sata. Trebalo bi da je jelo još uvek tečno i da se tek u rerni zgusne kad se pirinač skuva do kraja.
Lupo Marshall grill pekač: Zagrejte pekač 5 minuta, pa stavite posudu i zapecite 10 minuta.
Ukrasite ga lepše od mene 🙂 Ja sam nabacala iseckan svež celerov list i par listića limuna koje su posle svi izbegavali u sipanju u tanjire.
I, evo ga!
Proverite kod Džejmija Olivera (Džejmi Džim Džarmuš Džambalaja) kako izgleda punokrvna (prekalorična i premasna) kajdžen varijanta ovog jela, ali, koliko sam ja istraživala, veoma bliska izvornom jelu džavolskog imena.
6 Comments
Zvuci ukusno, mljac, ali molim da ispravite previd, tvrdeci da ovo jelo ne sadrzi holesterol! Pa, skampi su poznati kao namirnica bogata holesterolom. U 100 grama skampa ima 173 miligrama holesterola. Dakle, samo da ne budemo dovedeni u zabludu, pa navalimo na pola kilograma skampa posle ovoga.
@dudo, dadada! Trebalo je da piše 110, omaška u kucanju. Ispravljeno, hvala što si odmah primetila 🙂
kadjžendžambalajaždimdžarmuš :DDDD
Meni ovo izgleda ekstra fino i ukusno 🙂
@Maja, super je! Fora je da treba da bude ljutkasto, a u isto vreme i nežno zbog pirinča i sveg tog povrća. Pogledaj samo Džejmi-džim-džarmuš-džambalaju, to je baš hevi varijanta, koja još više odgovara imenu 🙂
Pravila juče, sa dagnjama, pa naseckala i dosta ljute papričice. Bogca ti! Me gusta!
Ja bih ovde dodala mesavinu zacina za paelju. Dok pisem osecam vec miris safrana. 🙂 Ziva cu se pojesti sto ne kupih vise tih mesavina zacina onomad u Spaniji. Ovde nigde nisam nasla. Pokusala sama da napravim i ispalo je bljaks. Nije tu fora samo pomesati potrebne zacine. Treba znati i u kom odnosu. Elem, recept vam je sjajan. Potsetili ste me na nesto lepo. Hvala! Pravim ga koliko vec danas.