Znam. Dosta vam je piletine. Pa, šta mislite, kako je meni? 😛
Ali, gle, ona stvarno može da bude pripremljena na razne načine.
Nama se dopao ovaj način (meni, jer se brzo priprema, a mojima, zato što je stvarno ukusno i sočno 🙂 ). Možda zbog ovog specifičnog paca u kojem sam držala piletinu. Jer je sve ostalo oko nje uobičajeno.
Upozorenje za nežnije: piletina je ljutkasta.
Glavna aroma stiže iz kima, narandže i kajdžun začina.
[styled_box title=”Nutritivne vrednosti sa belim mesom i povrćem (bez priloga)” color=”yellow”]
Kalorije: 250 • Masti: 11 g (od toga zasićenih 3 g) • Protein: 31 g • Ugljenih hidrata: 5 g • Holesterol: 84 mg[/styled_box]
Potrebno je:
(za pac)
- jedna narandža
- kašičica kima
- kašičica-dve kajdžun začina (ja ga našla u Maxiju, među onim novim asortimanom različitih začina)
- malo maslinovog ulja
- so, biber
(za ostalo)
- pileće belo i raskošćen batak ako vam se sviđa
- povrće: dve paprike, dva struka praziluka, crni i beli luk
Priprema:
Piletinu staviti u pac, i držati tako na hladnom bar jedan sat. I to je sva mudrost.
Piprema u običnoj rerni: Prethodno zagrejati rernu na 200C i u većoj posudi staviti meso da se peče oko 45 minuta. Treba da dobije lepu zlatnu kožicu. Potom dodati sve pripremljeno povrće i smestiti ga između mesa. Prekriti posudu i peći tako 10-tak minuta, a onda još 10 bez poklopca. I to je to.
Priprema u Lupo grill pekaču: zagrejati ga prethodno pet minuta, pa staviti prvo samo piletinu da se ispeče, oko 20 minuta. Potom dodati povrće i peći još dodatnih 10 minuta. I to je to.
Povrće ne treba da se prepeče, već taman da samo malo omekša i pusti svoje mirise. Ja nisam dodatno začinjavala povrće, jer je piletina pustila svoj sok i to je bilo sasvim dovoljno. Bar u Lupo pekaču, jer je pokriven i zadržava paru, pa je baš bilo jako sočno, a i boje su se zadržale, kao što vidite, što smatram jako važnim.
Poslužite uz, šta ja znam. Pire krompir, ili pirinač. Ja sam dodala kus-kus, sa bademom i brusnicom, ali mi se nije dopalo: bilo je suviše različitih ukusa. Najbolje zato poslužiti uz nešto neutralno, ili, prosto, ni sa čim.
[styled_box title=”Kajdžun ili kajun ili cajun začin” color=”orange”]To je mešavina ljutkastih začina koje sada možete naći u prodavnicama kao gotovu miksturu, a možete ga napraviti i sami. Sastoji se od mlevene ljute paprike, mlevenog belog i crnog bibera, kima, zrna gorušice, sušenog timijana, sušenog mrvljenog lista lovora, origana i, eventualno, soli. Kao što vidite, meni je u gotovoj mešavini za ovu piletinu nedostajalo još kima, pa sam nagazila. Ko ga voli, neće se pokajati. To ljuto sa slatkom narandžom – milina![/styled_box]
5 Comments
Mene interesuje sta je pac,od cega se sastoji ? 🙂
Ne probah nikad taj kajdžun začin, ali recept je (šacimetrijom iskusne kuvarice) fenomenalan! Sastojci me podećaju na piletinu sa kikirikijem koju veoma često pripremam, jedino je način pripreme drugačiji. Rerna mi se daleko više dopada od prženja u tiganju.
Uzgred, da li sam ja promašila neki tvoj post ili nigde nisi pisala o palminom ulju?
@marina, nisi promašila, nisam pisala, ali imaš šesto čulo, jer mi stoji u draftu 🙂
inače, ne, nije u tiganju, ovo je kao mini-rerna, ima poklopac. ali, da sam fotkala sa spuštenim poklopcem, mislim da ne bi bilo zanimljivo 😉
Odlicno mi izgleda, zdravo sa povrcem, sad kad nam povrce navali mozemo praviti sa svim i svacim. Probanje obavezno, veliki pozzz
@vera, ma, da! može da se stavi razno povrće, mašta, mašta 🙂