Piletina sa susamom i semenkama lana

8

Prvo privatno: moj muž nije skapirao da je ispod piletina, i to je svih 10 bambija za mene! Jer, sve mi je teže da sakrijem pileće belo i sve je lakše da ručak bude dosadan ako od sveg mesa stalno poturaš pileće belo.

Ovo je još jedna verzija pohovane piletine na zdrav način. Ono, kao, pohovano nedeljom 😉 Ova piletina je istrpela samo malo mučenja da bi bila ovako božanstvena. Jelo se priprema da ne može biti lakše i nema šta da vam ne uspe.

Jelo koje vam je gotovo za manje od pola sata!

[styled_box title=”Nutritivne vrednosti po porciji (četiri komadića)” color=”yellow”] Kalorije: 190 • Masti: 9 g (od toga zasićenih 2 g) • Protein: 23 g • Ugljenih hidrata: 6 g • Holesterol: 86 mg[/styled_box]

piletina sa susamom i lanenim semenkama

Potrebno je:

  • pola kile pilećeg belog
  • dve kašike maslinovog ulja
  • po pola šolje susama i semenki lana
  • so, biber po želji
  • malo maslinovog ulja za pečenje

Priprema:

Iseći piletinu na deblje štapove (bolje je da je manja, jer će se brže ispeći). Posoliti, pobiberiti po ukusu.

Na malo maslinovog ulja ispeći meso.

Potom, svako parče mesa vaditi viljuškom i stavljati odmah u mešavinu semenki lana i susama i zaviti ga sa svih strana.

piletina u susamu priprema

Ja sam servirala sa kinoom prepunom povrća, taj recept, banalan: skuvala kinou, prodinstala sve povrće koje sam imala pri ruci i pomešala, začinila, eto priloga. I, zelena salata s rotkvicama, mmmm.

To je to, sva mudrost za jedno potpuno drugačije (isto) jelo.

(Nisam sigurna da fotke baš lepo dočaravaju koliko je ovo lepo 🙂 . Imam utisak da jelo nije baš fotogenično, a ni ja nisam baš majstor fotografije, a ni moj aparat nije nešto, tako da – tu smo, gde smo, ostaje vam da mi verujete na reč 😉 )

piletina u susamu i semenkama lana

 

Print Friendly, PDF & Email
Share.

About Author

Osnivač, autorka i urednica Mooshema.com. U slobodno vreme ovde, negde s porodicom, u kuhinji, u teretani ili na stazi, u radno vreme bilo gde odakle može da se radi kopirajting, analitike, strategije i konsalting na društvenim mrežama, kao i društveni aktivizam.

8 Comments

  1. Katarina on

    Zdravo 🙂
    imam samo jedno pitanje, da li moze umesto maslinovog ulja neko drugo ulje?
    Koliko znam, maslinovo ulje ne trpi visoke temperature,i koristi se uglavnom za salate..

    • Da maslinovo ulje ne trpi visoke tepmerature, mit je u koji sam i ja verovala, dok nisam malo istražila. Jedan od najrelevatnijih sajtova o malsinovom ulju, jako puno pametnih informacija ćeš tamo naći, kaže:

      Olive oil is ideal for frying. In proper temperature conditions, without over-heating, it undergoes no substantial structural change and keeps its nutritional value better than other oils, not only because of the antioxidants but also due to its high levels of oleic acid. Its high smoke point (210ºC) is substantially higher than the ideal temperature for frying food (180ºC). Those fats with lower critical points, such as corn and butter, break down at this temperature and form toxic products.

      Postoji za sva ulja nešto što se zove “smoke point” ili tačka dimljenja. Pre hemije koja meni i tako nije najbliskija, za obične smrtnike, to je tačka kada ulje na visokoj temperaturi počne da se dimi, to ti se možda nekad desilo (tada ulje treba baciti, jer menja svoju strukturu i oslobađa neke otrove). Kao što vidiš gore, tačka dimljenja maslinovog ulja je veoma visoka, tamo piše 210 C, na većini sajtova sam nalazila između 190 i 200 stepeni, dakle, sasvim slobodno prži na maslinovom ulju i ako te neko prekori, reci mu ovo :))

      Našla sam da je ovaj mit o tome da je maslinovo samo za salate i hladnu upotrebu, nastao je kada je na tržište trebalo uvesti suncokretovo ulje i smanjiti percepciju upotrebljivisti maslinovog u svakodnevnoj ishrani. Inače, suncokretovo ima nižu tačku dimljenja nego maslinovo, a puter najnižu, zato najviše pazi ako nešto pržiš na njemu.

  2. Katarina on

    Hvala puno na odgovoru 🙂
    Isprobacu svakako ovaj recept prvom prilikom, pa javljam kako je ispalo..
    Dobro, na puteru retko kad nesto przim, uglavnom je to neko ulje.
    Ali eto nisam znala za maslinovo, za ubuduce znam..

    P.S. Kad sam prvo videla sliku mislila sam da se piletina umota u ovaj suncokret i lan, pa se tako przi 😀

    • Tvoj P.S. je tvoje oštro oko. Reč je o dve različite ture i fotke iz obe ture; jedne – kada sam pravila tako kako si ti primetila i druge, što preporučujem, kada sam uvila naknadno. Evo zašto. U prvoj turi Upekla umotano u rerni) mi je lan tako izgoreo, pustio je crno ulje, skidala sam s donje strane piletine pre posluživanja i nisam bila sigurna da to može biti baš zdravo. Kad sam napravila drugu turu, učinila sam umotavanje vrele piletine i – razlika je mala, gotovo je nema, ali bar znamo sa sigurnošću da je sve ok.

      U nekom prošlom životu si bila Šerlok Holms :))))

  3. Moj prvi susret sa kinoom. Spremala sam baš ovu piletinu i baš ovakav prilog i oduševila sam se! (čak sam i slikala, pravo malo bogatstvo na tanjiru)
    Sutra ću isprobatu onu slatku varijantu sa pireom od jabuke 🙂

  4. Koje maslinovo ulje koristite za przenje, ja imam samo extra djevicansko, hladno cijedjeno, mogu li prziti na tom? Pozz

  5. Da bi laneno seme bilo korisno mora da se samelje i koristi mleveno. Za prženje može da se koristi Palmino ulje.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.