Pre neki dan blizu Meka u Novom Sadu naletim na poznanicu koja redovno vodi svoje dete na Happy Meal u Mekdonalds, kao nagradu za nešto: peticu, lepo vladanje, neki datum za slavlje, štajaznam. Upravo je nagradila ćerku.
Možda zato što je nekada bacila pogled na moj blog, ili, otkud znam, imala je potrebu da se opravda i prosvetiteljski deluje na mene, budući da sam ovlaš pogledala ručak njenog deteta u trenutku kad mahnuh ćao, bez namere da se zaustavljam. Ali, ne lezi vraže, jedno kako si-kako si ti-kako si još, i eto nas u razgovoru.
Malo smo porazgovorile o toj navici nagrađivanja. Ja nisam naglas izgovorila da je to kazna za dete, ali sam, ćutke slušajući, saznala da je u Meku sve što se tiče hrane savršeno pažljivo izbalansirano, i da je, pre svega hranljivo, te da je fama sva ta povika na Mekdonalds, dijabetes i gojaznost.
Ona se raspitala na njihovom sajtu i ona nema razloga da ne veruje u to što je pročitala, jer po našem zakonu, kaže, ne može se za hranu tvrditi nešto, što nije istina.
Što me, nakon ovog susreta, vodi u malu avanturu
[dropcap2]analiziranja sreće u Happy obroku za naše dete,[/dropcap2]iskustvo koje će me duboko unesrećiti, a nadam se, neke roditelje među moji čitaocima, i visoko osvestiti.
Šta je Happy Meal?
Happy Meal je komplet obrok zamišljen za najmlađe i sastoji iz izbora između
1. Cheesburgera, McToasta, hamburgera i Snack Wrapa (novo) — kao glavnog jela
2. uz to ide Mali pomfrit i mala salata.
3. od pića može da se bira Kola, Fanta, Sprajt, Ice tea, Rosa, Orange ili Apple Juice junior.
Dozvolite mi, molim vas, da koristeći samo podatke koje sam našla na Mekdoladsovom sajtu, prepričam šta sam hranljivo i izbalansirano našla za srećni obrok kojim majka redovno nagrađuje svoju ćerku.
Pre toga, preporučujem vam da pogledate na šta je referisala moja poznanica, Mekdonalds bez ikakvog pardona i bez imalo snebivanja, reklamira zdravu ishranu.
A, sada, šta je happy u obroku Happy Meal?
(ako vas mrzi da čitate svaku nutritivnu listu ponasob, spustite se na prvu donju tabelu)
1. Recimo da vaše dete odabere Cheese Burger, jer verujete da će sir samo poboljšati nutritivnu vrednost obroka vašeg deteta. Ta vrednost se sastoji od:
a) 301 kalorije (što je 23% od svega što se očekuje da pojede danas u toku dana za normalan razvoj – GDA).
b) 16 kcal proteina (što je 34% GDA)
c) 40 g ugljenih hidrata (što je po starom standardu 26% GDA), od toga 7 g šećera (7% GDA)
d) 13 g masti, ne kaže se koliko zasićenih ili transmasti (što je 27% GDA), i
e) 1,7 g soli (što je 73% od onoga što bi danas bilo zdravo da pojede)
‘Nači, malo smo preterali sa solju, ali idemo dalje, as happy as one could be.
2. Mali pomfrit, ne tako malecki
Ili, pomfrit – junior!
b) 3 kcal proteina (6% GDA)
c) 29 g ugljenih hidrata (18% GDA)
d) 12 g masti (35%)
e) 0.9 g soli (39%)
A, pečat?! Pardon, a KEČAP? Dozvolite mi, mrzi me da tipkam, ali je stvarno neodoljivo!
a) 16 kalorija (1% GDA)
b) 4 g ugljenih hidrata (1%), od toga šećera 3 g (3% GDA)
c) 0.4 g soli (8% GDA)
Molim vas da ne odustajete od čitanja ovih podataka, brojki i slova, na kraju ćemo ih zajedno sve sabrati, da vidimo gde smo.
3. Mala salata
Prelepo nešto, recimo da je to njihova Garden salata, o kojoj sam saznala sledeće, a bez preliva:
a) 36 kalorija (2% GDA)
b) 2 kcal proteina (3% GDA)
c) 3 g ugljenih hidrata (1% GDA), od toga 2 g šećera (2% GDA)
e) nema soli, kažu, a nema ni masti, jer nema preliva. Hoćete i preliv neki? S jogurtom vam izgleda baš zdravo i bezazleno?
OK
106 kalorija, bla, bla, bla, soli – 0.7 g, tj. 15% GDA!
[divider]Slični tekstovi:
[col_1_2 title=”Twtvite”]
Reklamiranje hrane i izjave proizvođača: zdravo je, keve mi.
[link_more url=”https://www.mooshema.com/2014/03/04/kako-reklamiraju-hranu-kao-lek-zdravo-je-keve-mi/”]
[/col_1_2]
[col_1_2 title=”FB event” titleURL=”#”]
Čokoladice sa rafova zdrave hrane, najobičniji – slatkiši
[link_more url=”https://www.mooshema.com/2012/10/29/busted-slatki-barovi-sa-rafova-zdrave-hrane-su-najobicniji-slatkisi/”]
[/col_1_2]
Konačno, ako još uvek čitate, stižemo do nekog pića koje je u paketu. Koje birate? Hajde da ne bude voda, da bi cela stvar bila što dramatičnija. O Koka–Koli manje više sve znamo <= tamo su dva različita linka, ako vas interesuje.
Neka bude voće! Jer, zdravlje i vitamini za našu decu! Neka bude narandža, citrusi su jako dobri za našu decu.
Orange Juice Junior! Jer, Happy!
a) 112 kalorija (6% GDA)
b) 2 kcal proteina (3%)
c) 26 g ugljenih hidrata (9% GDA)
d) od toga šećera 25 g, tj 25% od preporučenog dnevnog unosa za vaše dete.
Ništa masti, ništa soli, pfju!
Igračka 0 kalorija, za samo 200 dinara.
=> Nećemo još počastiti dete slaktišem, sada ćemo prvo da rekapituliramo sreću iz srećnog Mek obroka i to bez preliva i kečapa, jer se posebno doplaćuje. Da li sedite?
[table]UKUPNO KALORIJA | UKUPNO UH | UKUPNO ŠEĆERA | UKUPNO SOLI |
701 kcal | 102 g | 37 g | 2,6 g |
50% od potrebnog dnevnog unosa (GDA) | 55% GDA | 37% GDA | 112% GDA |
Bio je dovoljan samo jedan obrok da dete dobije polovinu potrebne energije za ceo dan | Pazite sada šta će vaše dete jesti od poslastica, jer smo ozbiljno prešli polovinu GDA. | Uf, uf, uf, uf! | UPS, Mekdonaldse!
A ni kečap, ni preliv za saltu nismo uzeli! |
Hej, ali, što ne bismo svoje dete nagradili i nekom poslasticom?
Hajde, sine. Šta ti se jede?
Mama, mama, hoću šejk od jagode!
O, lepo! Jagoda je zdrava, a šejk – mleko, takođe nosi značenje nečeg jako dobrog za zdravlje, rast kostiju i slično.
a) 230 kcal (18% GDA)
b) 6 kcal proteina (13% GDA)
c) 35 g ugljenih hidrata (22% GDA), od toga šećera 33 g (35% GDA)
d) 6 g masti (12%)
e) 0.5 g soli, oooooooo (21% GDA)
[table]
UKUPNO KALORIJA | UKUPNO UH | UKUPNO ŠEĆERA | UKUPNO SOLI |
931 kcal | 137 g | 72 g | 4.2 g (Happy Meal + kečap + preliv od jogurta, plus šejk od jagode) |
68% od potrebnog dnevnog unosa (GDA) | 77% GDA | 72% GDA | 156% |
Molim?! I to sve samo u jednom, usput obroku? | Pa, čekaj, hoćemo li davati danas još nešto detetu da jede? | Au, majku mu! | UPS, Mekdonaldse!
Trebalo je ipak da ne uzmemo ni kečap, ni preliv za salatu, a bogami ni ovaj šejk, jer |
Da li sada znate kako nastaje children obesity u Americi? I kako, za stvarno male pare (330 dinara), i vi uspešno možete da natovarite sopstveno dete s NEZDRAVO PREVIŠE SVEGA?
Are you HAPPY or WORRY now?
Međutim, Mekdonalds tvrdi da je ovo
[dropcap2]z d r a v a i s h r a n a ![/dropcap2]
Copy/paste sa njihovog veb sajta: “u našim proizvodima su sadržani raznovrsni sastojci neophodni za pravilnu ishranu*. U skladu sa savetima vrhunskih nutricionista, u McDonald’s-u vas očekuju proizvodi koji će svakome omogućiti da izabere obrok koji odgovara njegovim potrebama** i navikama u ishrani”.
OH, STVARNO?
Budući da samo u jednom obroku, predviđenom za decu, koji se zove HAPPY MEAL, Mekdonalds
a) višestruko prevazilazi količinu soli, zdravstveno i nutritivno preporučenu za ceo jedan dan za dete uzrasta od 4 do 7 godina
b) ima više od polovine ugljenih hidrata preporučenih za ceo dan
d) i u samo jedan jedini obrok stavlja čak polovinu dnevne energetske potrebe od ukupnih kalorija preporučenih za zdravu dnevnu ishranu deteta
razumno sumnjam u zakonitost davanja izjava koje Mekdonalds navodi u vezi sa svojom hranom, i sumnjam da je ovde reč o kršenju odredbi Zakona o oglašavanju, koji propisuje da oglasna poruka (pa i na sajtu), mora da bude istinita, potpuna i određena, kao i Zakona o deklarisanju proizvoda kojim je propisano da se potrošači ne smeju dovoditi u zabludu u pogledu hranljivosti ili uticaja na zdravlje, jer
[delete_list]
- *NIJE ISTINA da je ovde reč o pravilnoj ishrani; daleko od toga.
- **NIJE ISTINA da Happy Meal, komplet obrok namenjen deci, odgovara potrebama dece; višestruko daleko od toga.
[/delete_list]
Zato smatram da:
[check_list]
- #1 Mekdonaldsu treba zabraniti da tvrdi da njihova hrana jeste “pravilna ishrana”
- #2 Mekdonalds treba naterati da u proizvodnji smanji količinu soli, ugljenih hidrata, masti, proteina i ukupnih kalorija na nivo od najviše trećine od ukupne dnevne preporučene količine za decu u svom komplet obroku Happy Meal.
- #3 Mekdonalds treba naterati da na mestu gde reklamira Happy Meal, bilo na signalizaciji i reklamama u svojim objektima ili na bilbordima u javnim prostorima, bilo na sopstvenom sajtu ili ambalaži za poneti, navede jasnu i uočljivu poruku: SADRŽI PREVELIKU KOLIČINU SOLI KOJA MOŽE UGROZITI ZDRAVLJE DECE.
- #4 Mekdonalds treba naterati da navede količinu transmasti koju izostavlja da pomene, kao i alergene
- #5 Mekdonaldsu ukinuti mogućnost da sponzoriše bilo kakve sadržaje koji se odnose na decu ili uključuju decu, bilo u okviru sporta, bilo u okviru obrazovnog sistema, sve dok ne ispuni zahtev iz tačke #2.
[/check_list]
Bilo bi dobro, za stručnu ali i širu javnost, da Mekdonalds imenuje te “vrhunske nutricioniste” uz čiju pomoć je napravljen obrok za decu koji sadrži GDA od 120 do 150% soli. Dakle, dajte ta imena, kolege će biti oduševljene da znaju.
Ja ću svoje sumnje proveriti sa Nacionalnom organizacijom za zaštitu potrošača i, ako su osnovane, zamoliti da zatraže od nadležnih inspekcija ispitivanje izjava o zdravoj hrani koje Mekdonalds koristi i da, po mogućnosti, dobiju službeni zahtev da se imaju uzdržati od takvih izjava.
Međutim, sigurna sam da po sadašnjim našim zakonima, nijedna inspekcija neće moći da zatraži da Mekdonalds na svoje proizvode za decu navede poruku da PAŽNJA: SADRŽI PREVELIKU KOLIČINU SOLI KOJA MOŽE UGROZITI ZDRAVLJE DECE ili natera Mekdonalds da smanji so ili bilo koji deo energetske ili nutritivne vrednosti obroka na razumnu količinu, osim nas — potrošača i roditelja.
[icon_check]Ovo možemo sprovesti jedino mi, bojkotom, ili peticijom. A možete ovo zahtevati i direktno od kompanije Mekdonalds Srbija, preko ovog kontakt-formulara. [icon_check]Za početak, važno je da što više roditelja vidi ove tabele Mekdonaldsovog obroka Happy Meal, pa će verovatno i sami, spontano, doneti svoje lične odluke u vezi sa tim. Zato, delite ovaj tekst, DOK SU NAM JOŠ UVEK DECA PROSEČNE GRAĐE.Uskoro čitajte ovde i koji se sve sajstojci nalaze u obroku Happy Meal i kako to da pomfrit nema samo tri, nego čak 17 sastojaka, a sir u Cheeseburgeru, osim onog vidljivog oblika listića sira, još i 15 raznoraznih aditiva u njemu.
[icon_check]Neka se pripremi KFC.
Za radoznale i vizualce, ovoliko soli, otprilike, ima u obroku Happy Meal:
=> NAKNADNA DOPUNA (29.04.2014.)
Zbog povećanog saobraćaja ljudi koji prvi put dolaze na blog i ne znaju gde su došli, broja komentara u kojima se ponovo preračunavaju brojke navedene u ovom postu, sumnjajući u njihovu istinost, nekoliko pojašnjenja:
1. Sve vrednosti su PREPISANE sa sajta McDonalds.rs. Vrednosti u gramima odgovaraju evropskom nutritivnom preseku ove kompanije. Ako ima grešaka u procentualnom izračunavanju, one su Mekdonaldsove, ne moje. Inače, tačan ukupan GDA za čizburger i pomfrit (bez kečapa) je skoro 90%, sa kečapom skače na skoro 110% soli.
2. Sve vrednosti GDA za dete, na sajtu su računate kao da je dnevni maksimum za dete 3 grama soli (devojčica uzrasta od 4 do 6 godina, prosečne građe)
3. Ako želite iznova da računate, možete koristiti međunarodnu tablicu koju i mi koristimo u ovoj zemlji za izračunavanje GDA, a koju sam dobila od doktora koji je član nacionalnog tima za izradu strategije protiv gojaznosti dece.
Po ovoj tablici maksimalna doza soli za decu u toku jednog dana, po uzrasnim kategorijama iznosi, c/p:
od 0-12 meseci do 1g,
1-3 godine do 2g,
4-6 godina do 3g,
od 7-10 godina do 4g,
11-14 godina do 5g.
Izvolite, preračunavajte.
4. Svi koji misle da ostave komentar kako je, eureka, za dete od 14 godina ovo tek 50% od gornje dnevne granice soli, neka se uzdrže, promašili su temu i neću im dozvoliti da troluju. Takođe ni mišljenja da deca ipak ne mogu da pojedu ceo čizburger,ili da se u Mek ide jednom mesečno… vi ste promašili temu.
5. Tema je da jedna kompanija tvrdi da je njihova hrana zdrava i izbalansirana i da u to, zapravo, neko i poveruje. Slučajno je ta kopanija Mekdonalds.
6. Ovo nije antiamerički, ili velikosrpski tekst. Ovo je tekst o zdravoj i nezdravoj ishrani, te upravo brišem sve komentare u kojima mi čestitate što se obračunavam s američkom kompanijom, ili me pitate zašto ne pišem ćirilicom ili mi prebacujete što ne pišem malo o roštiljnici na ćošku.
7. Ovo je lični blog a ne Kurir, Telegraf ili Blic, ovde vlada higijena, prema komentarima se odnosim na taj način i nemam obavezu da ih pustim ako mislim da su govor mržnje, ili trolovanje teme. Sa onim dole Dražom sam završila sa tom vrstom propustljivosti.
8. Ne, ne plaća me konkurencija i ne, niko nije naručio ovaj tekst. Meni kada tekst naruče, onda i plate, a na dnu teksta piše napomena da je došlo do takve ekonomije.
9. Uprava kompanije Mekdonalds mi se danas u toku dana javila i zatražila sastanak, jer je, kako kažu, ozbiljno razumela ovu kritiku. Toliko o tome da je ovaj tekst neistinit.
[divider]Odluka da pratiš ovaj blog na Facebooku je možda najbolja odluka koju ćeš doneti u životu. Posebno ako su i ostale bile užasne.
[divider]
51 Comments
Ono sto me je zapanjilo u ovom tekstu je ocigledna cinjenica da ljudi STVARNO veruju da u Mekdonaldsu postoji nesto zdravo. Ali neobavestenost je cudo. Ruku na srce ja volim taj njihov plasticni ukus ali svesna sam sta unosim u sebe ta dva puta godisnje koja dozvolim sebi da svratim tamo ali ja idem bez deteta :-D. On cak i ne voli te stvari. Problem su ljudi koji iz neznanja i povodljivosti smatraju da su pojeli ok obrok koji je izbalansiran i bas odgovara njihovim potrebama. Marketing radi odlican posao…
PS: tekst je super, jednostavan a ipak osvescujuci (nadam se) i udara pravo u metu.
Uverena sam da nijedna majka ne bi svesno detetu u jednom obroku dala ovu količinu soli, ma kako je bilo baš briga za zdravu hranu! Stvar je u tome da ljudi nisu svesni!
Možda nije stvar ni toliko u marketingu i njihovoj tvrdnji da im je hrana izbalansirana, koliko u činjenici da je ovde nezdrava količina soli OD STRANE PPROIZVOĐAČA data SVESNO. Da, pišu na sajtu nutrutivne vrednosti svakog pojedinačnog obroka (ja sam ih odatle i prepisala), ali kada ti uđeš tamo, da li imaš uslove da to znaš, kao potpuno neznalica i nečitač sajtova i nutritivnih tabela?
Happy Meal je protiv zdravlja dece i to Mekdonalds zna. Roditelji nisu morali da znaju. Većina ima samo maglovitu predstavu da vodi dete na ne baš najzdraviju ishranu, ali ne zna da mu uvaljuje 140% soli za taj dan, ili, bokte, polovinu potrebnih kalorija za taj ceo dan. Mastima se nisam ni bavila, skrivaju podatak koliko ima trans masti, neka okvrina količina zasićenih prelazi 50% u ovo jednom obroku…
Očaj, od početka do kraja.
Kako reče kolega @Miljko, mladi lekar iz USA – KALORIJE su jeftine, hrana je skupa.
Al’ sad ja ne mogu da odolim: ono što mi se prvo nije dopalo je – da majka hranom nagrađuje dete.
Generalno sam protiv nagrađivanja uopšte, posebno za neke stvari koje se “u mojoj religiji” podrazumevaju; dete (po meni) treba da dobije ono što se može kad god se može, a da daje sve od sebe (što se tiče njegovih obaveza).
A nagraditi dete hranom, pa još ovakvom, to je skroz…
Ako mogu da sugerišem jedan film na temu koliko je Mek zdrava hrana, zove se “Super Size me”:
http://en.wikipedia.org/wiki/Super_Size_Me
Mislim da više od toga ne treba.
Hvala na sjajnom tekstu, Moo :).
Mi smo poslednja rupa na svetu gde smeš ladno da tvrdiš da si zdrava ishrana i da staviš celu kašičicu soli u jedan obrok za decu.
Rekoh ti tamo: ako se dobro sećam, preporučeni standard je 2 g soli dnevno, za nas rizične max 1,5 g, i to bez mesnih prerađevina, slanih i masnih sireva itd. itd.
Nas su učili da je 1,5 ili 2 g da doslovno nekoliko puta zamahneš “solilicom” – i to je to.
Dakle, BEZ Vegete i sličnih “začina” (koji su pretežno so!), BEZ soli u višrlama, kulenu, šunkama, paštetama…
Ja ću im pisati! Poludela sam! Pa, da li je oguće?!
Klinci traže ponekad da pojedu taj Happy Meal, ja se mislim pa nije strašno da im dozvolim ponekad, ali sada vidim da je STRAŠNO DA IM TU KOLIČINU SOLI DAM IKADA!!!
Ne, stvarno, treba ih naterati da stave upozorenje! pa neće svaki roditelj tražiti na sajtu kalorije i nositi digitron da izračuna sastav.
OTREZNILA SAM SE, HVALA TI!
Tome tekst i služi! I mene je otreznilo. Iako nikad nisam vodila dete tamo, on je, kao stariji, odlazi(o) s društvom i ja sam davala novac za to.
Juče smo obavili razgovor, rekla sam mu da utiče na drugare i da se premeste u bilo koju pizzu cut, ili tako nešto, ako im je stalo do džank hrane, ali da ne idu više tamo. I, sigurna sam da će me poslušati.
Cudi me da ljudi nisu upoznati kako se pravi meso u njihovim hamburgerima. Ima gomila video fajlova u kojima Dzejmi Oliver pokazuje nacin na koji Mc Donalds pravi te hamburgere. U pitanju je meso koje nije ni za ljudsku ni za zivotinjsku ishranu, puno bakterija. Onda se potopi u hemikaliju koja pobije sve te bakterije. Dodaju joj gomilu aditiva i soli i onda se moze dati ljudima da ga jedu. Uzas!
Nemam kapacitet, osim ako me iz Mekdonaldsa ne pozovu da vidim tehnologiju pravljenja hamburgera, da govorim o kvalitetu mesa. U ovom postu su korišćeni egzaktni podaci, prepisani sa njihovog sajta, i samo o tome mogu samouvereno da govorim.
Da, razumem te u potpunosti. Samo se nadam da ce se bar neko (od svih onih koji vode decu tamo i koji su procitali tvoj tekst) raspitati malo o pripremi njihovog mesa. Potrebno je samo ukucati Jamie Oliver Mc Donalds pink slime, i pogledati bar jedan video fajl na you tubu. Nakon tih videa, objavili su da ce pokusati da promene “recept”. Ni jedna tuzba nije upucena Dzejmiju, sto dovoljno govori o istinitosti njegovih tvrdnji.
Ljudi, ne verujte tako slepo svemu sto reklamiraju sami proizvodjaci.
Evo ovde o Dzejmiju i McD http://www.realfarmacy.com/chef-jamie-oliver-proves-mcdonalds-burgers-unfit-for-human-consumption/#kEK3bQAGEq2vRpgK.01
Draga Mooshema,
dragi ženski Don Quijote.
Već sam ti napisala na nekom drugom postu: ljudi NE žele da znaju.
Barem većina.
Živjeti u ovo informacijsko vrijeme i vrijeme dostupne tehnologije na svakom koraku preko koje možeš doći do bilo koje informacije i bit glup – e onda to nije stvar neinformiranosti već stvar IZBORA.
Pročitati njihovu stranicu i vjerovati im? Bolje da je to vrijeme iskoristila da uzme dijete za ruku, odvede ga na plac i uzme sastojke za juhu. Ali guzica teška za radit, lakše otići trovati dijete.
Znam da sam više i svetom vragu dosadna – biti glup je stvar izbora.
Ovako sam ja razmišljala: ako saberemo to i nacrtamo, biće jasno i onome koga sve mrzi da saznaje sam.
Pa, videćemo.
Mene nije mrzelo da prepisujem i sabiram, ali one tabele, valjda će i najveći levnjivci videti šta u njima piše. pa neka jedna majka prestane da vodi dete na porciju soli, biće uspeh 😉
zar je moguće da je preporučeni dnevni unos šećera za decu 100 grama?! to je stvarno previše. mcdonalds je promenio crvenu u zelenu, uskoro će početi da prodaju malo, srednje i veliko pakovanje šparglica umesto pomfrita, možeš misliti:DD
Ok, nije to preporuka da je zdravo toliko uzeti, već da je to maksimum koji ne treba preći.
100 g šećera je verovatno iz one zastarele piramide ishrane, gde ugljeni hidrati treba da zauzmu 60% od ukupnog dnevnog unosa hrane.
Međutim, šećer dolazi i iz voća i povrća, ne samo iz rafinisanog šećera ili industrijske hrane. Na primer, u jednoj jabuci srednje veličine ima oko 20 g šećera…
Špargle? Pa to je preskupo za Mek u proizvodnji, taman posla :)))
Ja sam uspeo da smršam jedući u Meku svaki dan. Tako što sam se selio, nedeljama, na minus deset, imao upalu tetiva i nerazrađenu šemu grejanja u novom stanu, pa sam uspešno sagoreo sve što sam unosio.
Doduše, ja sam od onih ljudi koji u Meku jedu salate (s prelivom od jogurta sam taman na oko 400 kalorija, hoćete i neki sok uz to, neću, hvala) kad nemaju zeleniš nigde drugde, naročito ne kad nemaju ni funkcionalnu kuhinju, kao što nisam tih dana.
Obično kad mi se jede nešto iz Meka (taj čizburger je prokleto dobar, što se za “meso” u njemu, koje to nije, ne bi moglo reći) konsultujem tablicu s kalorijama pa zaključim da ne smem pomfrit uz to jer, ako ću da narokam kalorije, bolje da odem negde na roštilj. 😀
Ja znam da mek služi tome da za male pare pojedeš nešto s nogu, ako nemaš ni para ni uslova za nešto kvalitetnije, u kući ili u gradu.
Boli me uvo čak i ako neko odrastao odlazi tamo da jede, odrasla osoba sama donosi odluke za sebe, ali ako nakon ovog saznanja neki roditelj ipak ode i kupi svom detetu predlkolskog uzrasta Happy meal, ja bih ga prijavila socijalnim radnicima :)))
Ne branim ja Mek, samo iznosim plan svoje januarske dijete 😀
Ja nikada ništa nisam pojela u Meku, ne zato što sam oduvek mislila da je nezdravo (ranije nisam ni razmišljala o zdravoj hrani) nego zato što mi je oduvek smrdelo to. Ne volim ni da prođem ulicom pored Meka, osećam taj miris, gadan mi je. Ali, moj si je imao običaj da s drugarima “izađe do Meka”. To ćemo promeniti :-)))
Nisam mu branila, iako nisam bila srećna, ali sam razumevala to kao “ponekad”, da se “ne izdvaja” i kao “neće mu šoditi jednom u dva meseca”. Međutim, sada sam mu sve objasnila, mislim da je potpuno ukačio. Ukačio je za čips i fornete, što ne bi i ovo 😉
jedno “ne” je višak. ignorisati.
joooj kad bismo mogli da ih bombardujemo ovakvim txtovima, HVALA ti sto si toliko posvecena, vredna i sto ti je stalo za SVU DECU! a natrijum-glutaminat, eonska prevara i navlaka gora od bilo koje droge….? pa otkud cemo stati samo na 1 hamburgeru, gde je 1 tu su i 3….dosao im je kraj ljudi se osvescuju i bude…
Meni nije jasno kako ljudi nisu do sada videli na tjubu onaj prikaz kako se dobija meso za burgere – meso koje je preblizu kichmenom stubu CENTRIFUGOM odvaja od kosti, a onda se to meso TRETIRA AMONIJAKOM, kako bi se ubili svi mikroorganizmi koji mogu da shtete… Zapanjeni novinar pita “Ali ali ali – AMONIJAK – pa zar to sme da se jede??? Zashto to ne uvrstite u sastav mesa?!?!?” a lik koji iz MESO IZ CENTRIFUGALNOG BUBNJA zaliva SHIROKO sa amonijakom kaze – “Aaaaaa pa to nije SASTOJAK, to je PROCES OBRADE I PRIPREME MESA…”… VRH! Da ne prichamo o fotografu koji je svakodnevno fotografisao big mac u periodu od ako se ne varam 2 godine – em shto se nije usmrdelo ni raspalo – em se PLASTIFICIRALO i muve nisu htele da mu prilaze… Im lovin it 🙂
Bravo bravo i bravo!
Konačno neko da napiše konkretan tekst o tome koliko Mek truje našu decu.
Svako ko nije upućen takođe može da pogleda i dokumentarac Supersize me gde je momak radio test na sebi kako ishrana u Meku utiče na organizam. Nakon svega 3 meseca ishrane isključivo “zdravom hranom iz Meka”, momak je osim gojaznosti počeo da doživljava ozbiljne zdravstvene probleme. Tokom eksperimenta je redovno posećivao lekare i merio promene u organizmu. Da je nastavio sa ovom dijetom još mesec – dva, organi bi jedan po jedan počeli da mu otkazuju. Pa vi i dalje idite na “zdravu salatu” i na nutritivno-izbalansirane obroke u meku.
Osim što treba bojkotovati Mek, apelujem na sve one koji imaju mogućnosti da otvore “restorane brze hrane” da zaista promisle i naprave Restoran zdrave hrane koji će biti jednako lep i zabavan za decu. Udarimo kontru Meku 🙂
A vi mame koje nagrađujete decu otrovima – zapitajte se još jednom.
Moje dete neki dan odbilo ljubazan poziv da ide tamo, tako sam bila srecna. Ali ljudi, ja provodim mnogo vremena u kuhinji kuvajuci mu svasta zdravo a opet da bude i ukusno, i jos vise vremana potrosim online ne bih li saznala sto vise o ovakvim stvarima. A tuzna je istina da mame danas sve manje kuvaju, i posledice su vidljive, a bice i gore.
Tanja, bravo za tekst, a bravo i za sina kojeg si naucila da se pametno hrani.
Meni je samo žao što mi je sin sada već dovoljno veliki da neće imati prilike da upozna pajaca soli i masti, Rolanda, kojeg vugljaju po školama gde “ne promoviše njihovu hranu”, već ih zabavlja pitanjima iz sporta, zdrave ishrane, saobraćaja, i štatijaznam.
ja ne znam kako to direktori škola dozvoljavaju, ali da sam samo imala prilike da se to desi mom detetu, da mora u državnoj školi da se druži s tim pajacem, mislim da bih prevrnula školu.
Ja ću šerovati ovaj tekst, koji je odličan i koji mi je još jednom potvrdio ispravnost odluke da svoje dete ne vodim nikada tamo, ali svi moji napori da “osvestim” roditelje oko sebe su otprilike završavali ovako “Brate, evo ova natripovana opet pametuje” ili “Naš VRHUNSKI pedijatar iz VRHUNSKE privatne klinike nam je rekao da obavezno vodimo dete jednom mesečno u Mek jer ako mu budemo sad branili sve što je nezdravo može sutra organizam, kada dođe u tinejdžerske dane i kada bude jelo sve što mu padne pod ruku, da mu doživi svojevrstan šok… tako da dete treba da bude naviknuto na sve”. Ma, keve ti! Mislim da ljudi nekada i ne žele da slušaju šta imaš da im kažeš iako se to itekako tiče zdravlja njegovog deteta jer su u fazonu “pogledaj mene, jedem u Meku od kad znam za sebe i ništa mi ne fali”.
U svakom slučaju, pridružujem se akciji pljuvanja po njihovim marketinškim strategijama i zdušno te podržavam u nameri da zaštiš zdravlje dece! 🙂
Tanja BRAVO! Spadam u grupu sretnih majki čije se dete na povratku sa ekskurzije obrelo u Meku sa sve ekipom iz razreda te bilo “počašćeno” mogućnošću da jede tamo. Na moje pitanje šta je kupio začuđeno me pogledao i odgovorio “Ništa! Ti si rekla da je to nezdrava hrana!” Jedan od retkih momenata u kome mi je palo na pamet da povičem “Ljubi ga majka!!!”. Podrška 100% od mene i moje porodice!
Sve je to lepo, samo što je netačno. U Hepi Mil ne idu i pomfrit i salata već pomfrit ili salata. A drugo, deca to kupuju mahom zbog igračke i najčešće ni ne pojedu sve. Tako da je ova apokaliptična priča, koja nailazi na sveopšte odobravanje neinformisanih “roditelja”, manjkava u smislu iznesenih činjenica (netačan sadržaj obroka, koji niko od osvešćenih nije primetio), i u smislu realnosti (deca najčešće ne pojedu sve iz Hepi Mil-a, već prvo otvore igračku). A i autorka teksta je u najmanju ruku neotesana. Na ukazanu činjeničnu grešku mi se obratila sa “ne lupaj”, da bi zatim to pokušala da relativizuje nekim irelevantnim skretanjima sa teme. Nedostatak manira nesvojstven tako “osvešćenim” ljudima, da ne kažem ženama, što ostavlja još gori utisak.
Lepo je brinuti o deci, a sa malo više stila i tačnih informacija, a manje senzacionalizma bilo bi još lepše.
Kao što sam vam rekla i na raspravi na FB-u, potpuno je IRELEVANTNO da li je famozna salata, jedino zdravo i happy u celom happy mealu u kombinaciji, jer deset takvih salata neće nauditi nijednom detetu. Niti salata, bez famoznog, bilo kog preliva, može da utiče na količinu soli u jednom obroku za dete.
Na sajtu, kao što sam takođe primetila, stoji znak “&” između malog pomfrita i salate, što u svetu pisane komunikacije jedino može i sme da znači veznik “i”, dakle “i ovo i ono”. Ako vaše, vidim redovno potrošačko iskustvo u Meku, govori da u praksi to znači “ili”, onda sam ja putem sajta OBMANUTA ponudom, a to je jedan takođe veliko no-no sa stanovišta Zakona o zaštiti potrošača i Zakona o oglašavanju, baš vam hvala što ste nam i to otkrili!
Vaša uverenja su tvrda, i pogrešna uverenja je najteže probiti. Najgorljiviji su ljudi koji imaju pogrešna uverenja. Neću se oko vas više truditi, jer se vaši argumenti svode na “u realnosti ne pojedu ceo Happy Meal“, ili da je “so iz Meka manje opasna za decu od šećera iz voća“. Meni to pokazuje da ste vi sasvim moguće veoma nekompetentan roditelj i sasvim moguće osoba sa prilično niskom svešću potrošača.
Šteta što se više bavite mnome, nego dobrobiti svog deteta.
Zato ja ovo i radim, zbog roditelja koji nisu bili svesni, i zbog roditelja koji su bili nemarni. Sve ovo što činim je pre svega dobro za vaše dete, jer vi stojite na braniku otadžbine Mekdonaldsa i džank hrane i nastavićete da mu kupujete to. Sledeći put će u tome biti manje soli, nema na čemu. A oni drugi roditelji, koji brinu o zdravlju svoje dece i kreiranju njihovih navika i ukusa u ishrani, više ni neće svojoj deci to kupovati, pa će njihovoj deci biti svejedno.
Ljudi ne zele da znaju u prevodu generalno ih nije briga , vaditi se na neznanje je takodje i besmisleno, na lenjost malo manje.Moje dete ne zna sta je Mc al ce saznati verovatno kad dodje u doba ranog puberteta gde si niko i nista ako ti mama i tata ne daju pare da izlazis u Mc (nadam se da ce do tada propasti).Sto se tice skolovanih nutricionista koji rade za tu korporaciju, pa ne bi me nimalo cudilo ako taj/ti nutricionisti rade i u Radosnom detinjstvu sudeci po tome da se ni tamo o mnogo cemu ne vodi racuna.Pa se po savetu nutricioniste maloj deci daju “izbalansirani obroci”koji sadrze salame, virsle, safalade,pastetu,margarin(redovno), “sok”,topivi sir, keks, uspice iz kesice itd.Sto se tice teksta koji bi trebao pozitivno da deluje i prosvetli neke lenje roditelje u to nesto sumnjam da ce posluziti svojoj svrsi.Na zalost mi smo takav narod gde na roditelje koji kupuju organsko voce, povrce, kuvaju svez obrok svaki dan, ne daju so,secer cokoladu do druge godine gledauju kao da su poremeceni.Ti isti ljudi verovatno spadaju u kategoriju roditelja koji misle (bio je tekst pre par godina na temu)da je cips dovoljan da pokrije dnevni unos povrca, da su vocne bombone dovoljne da pokriju potrebe za vitaminima iz svezeg voca, da je sladoled dovoljan da pokrje dnevnu potrebu za mlecnim proizvodina,da su kokakola, fanta, sprajt vocni sokovi, da je umesto pranja zuba dovoljno dati detetu orbit zvaku itd.
Ha ha. Kakvi kompleksi. Vi zaista mislite da menjate svet svojim “istraživačkim” tekstovima u kojima pišete o nečemu o čemu nemate pojma, pa ste uzeli digitron, sabrali dva i dva, dodali još malo sa strane da bude još ubedljivije i otkrili Ameriku? Sjajno, samo nastavite.
Dalje, vidim da sam Vas bar upristojio jer ste sa “Ne lupaj”, prešli na “Vi”. I to je neko postignuće.
I najzad ne stojim na braniku “otadžbine Mekdonaldsa i džank hrane”, nego činjenica, sa kojima ste vi u dubokoj svađi.
A za moje dete Vi ne mojte molim Vas da brinete (hvala lepo), jer nit ste dužni, nit ste kompetentni, a fala Bogu, ima dovoljno obrazovane roditelje koji se brinu o njemu.
A “moje redovno potrošačko iskustvo u Meku” bar znači da znam o čemu pričam, za razliku od Vas, koji širite dezinformacije na osnovu “istraživanja” na Mekdonaldsovom sajtu i pogrešno interpretiranih informacija, bez ikakvog stvarnog iskustva, kojim se tako dičite.
Na persiranje sam prešla da bih vas držala na udaljenosti, jer ste to zaslužili. Ne zato što vas poštujem, zbog vaše površnosti i neodgovornosti ne zaslužujete to.
Da sam na vašem mestu, nakon ponovnog čitanja komentara, postidela bih se. Ali, vi sigurno nećete, za to je takođe potrebna odgovornost, neko elementarno poznavanje neki određenih zakona koji štite moja i vaša potrošačka prava, a svega toga se sasvim uspešno lišavate i kada ste vi, i kada je, očigledno, vaše dete u pitanju.
Živite i dalje u svom svetu, ja nemam vremena da trošim svoje vreme na njega.
Inače, vodite računa ako pokušate ponovo da komentarišete na ovako nevaspitan, uvredljiv i samohvalisav način: ovde ste kod mene u gostima, ovo nije neutralan teren kao FB, već moja privatna prćija i to što vam odobravam komentare, služi samo kao pokazna vežba za vama slične koji ponekad zalutaju ovde, a nikako ne pokazuje vrednost vašeg priloga temi.
Uzgred, ja bih se stvarno potrudila da budem ljubaznija, kada bi ste se vi potrudili da budete pametiji u svojoj kontribuciji temi.
Čini mi se da vam proračun nije tačan, jer je GDA za soli za decu od 5 do 10 godina 4g, a već preko 10 godina 6 grama. Uzgred, ne znam čemu toliko sablažnjavanje, jedino što iz ovog senzacionalno boldovanog teksta proizlazi jeste da je jedan Happy Meal dobro izbalansiranih 50% GDA, što mislim da svako već zna i največi broj ljudi za ručak unese 50% dnevnih potreba za hranom. Inače je preporuka doručak 20%, užina 1 10%, ručak 30%, užina 2 10% i večera 30%, ali to retko ko poštuje. Retko ko ima vremena za dve užine, a da ne pričam o tome da retko ko i doručkuje. Meni je na primer 30% za večeru mnogo, jer imam problem sa refluksom. Tako da je 50% za ručak najnormalnija stvar, a onda ispada da je Happy Meal dobro izbalansiran ručak. Ja to ne tvrdim, ja samo tumačim to što ste vi napisali.
Sve sam gore u tekstu, u dopuni, objasnila. Mek je sam uzeo za gornju granicu 3 g soli dnevno i sam pobrkao procente koje sam prepisala. Inače, reč je o 90% soli, ne 112%, za nečije šestogodišnje dete.
Činjenica da ti jedeš za ručak 50% od preporučenog dnevnog unosa, nije relevantna, kao ni činjenica da deca ugrožena u ovom slučaju, ne mogu da pojedu ceo obrok, ili kao ni činjenica da se u Mek ide jednom mesečno.
Reč je o principu, tvrdnji da je nešto zdravo i dovođenje u zabludu koje deluje, vidi se na početku teksta.
Nemojte pogrešno da me shvatite, ja podržavam iste vrednosti kao i vi: zdravlje, zaštita potrošača, informisanost, transparentnost. Samo što vi u ovom tekstu konkretno omašujete mnoge od tih vrednosti i pravite istu, ako ne i goru grešku kao i Mc. Ako su oni napravili neke greške na sajtu, treba ukazati na greške na sajtu, a ne iz toga izvoditi zaključke koji ne stoje (u toj meri i kontekstu kako se stiče utisak čitanjem ovog teksta), pa ih još i boldovati, font 36 + senzacionalni zaključci, da biste na kraju napisali naknadnu dopunu u fontu 12. Trebalo bi da revidirate ceo tekst, to bi bilo korektno i to će vam verovatno traćiti iz Mc-a.
Ako sam shvatio suštinu (a sada je vrlo teško shvatiti suštinu, kad tekst ovako izgleda) osnovni happy meal (sendvič, pomfrit, sok i igračka) ima malo više nekih sastojaka za neke uzraste nego što je preporučeno za jedan obrok. Uz to treba dodati preporuku da se bude pažljiv i ne preteruje sa dodacima, prelivima i slatkišima i sl. što stoji uvek i svuda, a ne samo u Mc-u.
Moja glavna zamerka: ton u članku vam je ostrašćen, propuštate da naglašavate bitne informacije (da je Mc pogrešio u navedenoj gornjoj granici za so i da sa sajta nije jasno šta sve sadrži happy meal) iz kojih Mc može da se optuži za dovodjenje u zabludu i loše informisanje, a vi naglašavate posledice (da ćemo da natovarimo decu sa nezrdavo previše svega) kao da su zasnovane na tačnim tvrdnjama. To prosto NE PROIZLAZI iz navedenog. Optužba se odbacuje. Nije dokazano da je optuženi kriv i vraća se pretpostavka nevinosti, dok se ne utvrdi suprotno, možda sa nekim drugim argumentima.
I to što ćete objaviti ovaj komentar NIJE DOVOLJNO. Ni to što ima više pozitivnih nego negativnih komentara na ovaj tekst nije relevantno. Treba da revidirate tekst jer veštom manipulacijom dovodite ljude u zabludu.
I nemojte da padate u vatru. Ako pišete senzacionalistički, morate da očekujete i takve komentare. 🙂 Ako vodite blog, a to je vid javnog govora – treba onda da vodite i javne diskusije. Moja puna podrška da nastavite da se bavite ovim čime se bavite, ali i da radite na objektivnosti svog pisanja.
Ovo je blog. Nije neki tamo medij, koji će da izbriše ili ispravi nešto nakon nečije intervencije. dopuna zato jasno i sadrži svoj oznaku – dopuna.
Mek se javio. Rekao da nisu izmenili vrednosti na tekstu i da je njihova greška. Kad je oni isprave na sajtu, mogu tražiti od mene da je ja ispravim na blogu, a nisu. Istina je, zapravo, da imaju samo jednu grešku – tvrde da je njihova hrana zdrava. (greška da li su dobro proračunali gda za čizburger, minorna je i ne menja na suštini).
Zato, nemojte se baviti lateralnim stvarima (mojim stilom i načinom, veličinom fonta i slično ili vaši navikama u ishrani), bavite se suštinom: Mekdonalds tvrdi da je to zdrava, uravnotežena i izbalansirana hrana jer oni brinu o tome. S tom količinom soli – nije. Zakoni ove zemlje, najmanje dva, ne dozvoljavaju da se pripisuju svojstva nekoj robi ili uslugama, koje ovi nemaju.
BTW, ja nemam obavezu da pišem objektivno. Kao što dobro primećujete ovo je blog, nije nacionalni servis ili tabloid. I zato nikada neću pustiti komentare koji su napadi ad hominem. I smešni su mi komentari koji se pozivaju na slobodu govora. Nema slobode svakakvog govora na ovom blogu, iz higijenskih razloga 😉
@Aleksandre, ne samo zato što se ne slažemo, to je legitimno, nego zato što zaista trolujete – moram da vam to i kažem.
Dajte neki drugi argument.
na primer: da li nešto što ima 100% GDA soli u jednom obroku, može da se zove zdrava hrana? Šta je netačno, ili sporno u mišljenju da ne može?
na primer: da li je Mekovim tvrdnjama da je to zdravo nasela bar jedna osoba? jeste. da li je to dozvoljenoposlovanje? nije.
I tako dalje. Stvarno, više se ovde bavite autorkom teksta i svojim probavnim smetnjama, nego suštinom teksta i ne učestvujete u ovom razgovoru, već u nekm svom.
Ali nema 100% GDA soli, bar ne sudeci po ovom tekstu. U tekstu pise da Happy Meal ima 1.7g soli u sendvicu + 0.9 u pomfritu. Ostalo ne spada u Happy Meal, prema dopuni autora, i prema toj istoj dopuni za decu od 7-10 godina je to (2.6/5)*100=52% GDA soli.
Recimo. Ali, mi ne govorimo o tom uzrastu, jer se ne uzima taj uzrast za meru, već uvek uzrast od 4 do 7 godina, devojčica, prosečne građe, što je 3 g. to piše i na njihovom sajtu, koji je i Mekdonaldsu referentni uzrast. I, hajde, nemoj da drvimo više o o tome. Kako god vi računali, možete i za odraslu osobu (6 g GDA), moram opet da vas vratim na poentu: tvrde da su zdrava hrana, targetiraju decu, a sa GDA soli od skoro 90% za tu neku devojčicu predškolskog uzrasta – tvrdnja da je reč o zdravoj hrani je – laž i obmanjivanje potrošača i to je poenta i dosadilo mi je više 🙂
osećam se kao da sam u Joneskovom komadu 🙂
P.S: Dopunu sam pisala kasno sinoć, prilično umorna, ispustila sam granicu od 4 g, mogli ste i vi da primetite, koliko ste mi vremena posvetili 🙂
Znam da ovo nije poenta teksta, ali moram – jače je od mene: pozdravljam to što su kod tebe DECA, a kod *ahem* nekih drugih OBAVEZNO devojčice.
Hvala ti. 🙂
E ta so 🙂 Od nedavno (nekih par meseci) sam značajno smanjio unos soli, ali prosto neverovatno koliko je to teško učiniti, kao prvo zato što smo navikli na preslanu hranu, kao drugo zato što bilo šta što kupiš sadrži so. Ja dosta jedem testenine i obično ubacim neki gotov sos, ali ispade da po unosu soli mogu da ubacim 100g sosa max 😀 Malo off topic ali kad pomisliš da je dovoljno uneti 250mg soli dnevno a preporučeno manje od 1g i uporediš to sa tablicama na proizvodima…. ccc Gledam neki dan čips (poznat brend) kaže na 100g 3.5% je so, znači ako pojedem 200g čipsa uneo sam 7g soli!!! OMG!!! i tako dalje 😀 Uglavnom, za nekog ko nema mnogo vremena da se posveti ishrani nek mu je bog u pomoći sa solju, ja imam vremena pa mogu da slavim 🙂 Dobar članak, keep rocking 🙂
Ne znam zašto sam se i ja baš uhvatila te soli (a ne transmasti, na primer :-)) ali sam planirala da proučim i te čipsove. Mi ih nikad ne kupujemo, nemam ih pri ruci u kući, a u međuvremenu sam jako oćoravila i teško mi je po radnjama bez naočara za čitanje 🙂 ali ovo što kažeš, jedna kesica (valjda od 100g), pa ima 3.5 g soli, roditelji to isto daju decu bez ikakvih problema :/ Međutim, nigde na čipsu ili na reklami proizvođača čipsa, nećeš naći izjavu da je to zdrava ishrana o kojoj brine čitav tim vrhunskih nutricionista.
Ali, u pravu si. I ja sam zbog visokog pritiska smanjila količinu soli, stvar je ukusa, postepenog navikavanja, dok ne skapiraš i osetiš da sve to povrće u sebi već ima so, koju nisi mogao da osetiš zbog prevelike količine dodate.
Za one koji nemaju vremena o tome da brinu, postupak je jednostavan: ne kupuješ industrijsku hranu 😉
Koje jebene tablice, preporuke o količinama soli i ostala sranja? Hrana u Mc-u nije hrana. Ono što putuje tisućama km, sprema se na način na koji se sprema, napravljeno je od toga od čega je napravljeno – ne zna se više ni od čega je nastalo – TO NIJE HRANA. To su prerađevine nafilane dodacima zbog okusa a tko hoće da se truje neka izvoli. TO je smeće zbog kojeg se netko bogati a netko glumi kantu za smeće.
Hepi mil je mala maca za viršle i parizere iz Matijevića koje jede 90% dece u Srbiji skoro svaki dan, za razliku od šačice dece čiji roditelji mogu da priušte odlazak u Mek. Tako da mene mnogo više brine sastav ovog drugog.
Samo još jedna stvar- mislim da bi zdravlje deteta mnogo više narušio stres usled posete socijalnih radnika koji saslušavaju njegove roditelje zbog Vaše prijave (“ako nakon ovog saznanja neki roditelj ipak ode i kupi svom detetu predlkolskog uzrasta Happy meal, ja bih ga prijavila socijalnim radnicima :)))” ) nego poseta Mejdonaldsu s vremena na vreme.
Danice, dosadilo mi je, ali hajmo ponovo: tačka 5 u naknadno napisanoj dopuni, na dnu teksta.Zato me baš briga za viršle iz Matijevića.
Takođe, ja prosto ne verujem da ste ozbiljno shvatili, i ozbiljno kontemplirali citat koji dajete i kojem ste posvetili veći deo vašeg komentara. Ako ipak jeste, ovaj blog nije štivo za vas.
Clanak je informativan, uz par gresaka koje su u dopuni ispravljene, ali cini mi se da gomila ljudi nije shvatila ispravno clanak, jer je poenta o bezobraznom marketingu a ne o kolicini soli. Medjutim ono sto je problem cele price je da je krenula od Meka, a ne od Starka npr ili vec bilo kojeg proizvodjaca raznih grickalica koji su po mom misljenu opasniji jer njihove proizvode deca jedu svakodnevno. Ovako je tekst ispao kao direktan napad na Americku kompaniju, koji je od strane jednih dobrodosao, od strane drugih se napada kao senzacionalisticki da ne pominjem nesto drugo. Jednu stvar doduse trebam da napomenem, americka deca nisu debela jer jedu mek, vec sto po ceo dan provode ispred tv/kompa, pri cemu im roditelji ne kuvaju vec kupuju gotovu ili polugotovu smrznutu hranu uy povremene odlaske u restoran ili narucivanje. Kod njih je u pitanju pogresan stil zivota a ne ishrana u meku kriva za gojaznost.
Ja sam posadio decu pred TV i pustio im dokumetarni film Food Inc: http://www.imdb.com/title/tt1286537/
Traje 94 minuta, ali smo ga gledali puna 3 sata, jer smo pravili pauze da pojasnimo pojedine delove.
Moju decu sada više niko ne može da natera da jedu u meku.
Edukacija je majka!
Pingback: McDonalds, desetak dana kasnije [pokušaji i greške] | MOOSHEMA
Hvala Vam, podelila sam tekst na fejsbuku. Samo tako nastavite, mogo je sheeply ljudi.
Pingback: [Mooshemino istraživanje] Četvrtina građana na dijeti | MOOSHEMA
25gr secera 25%? Ja bih pre rekao preko 80% preporucenog dnevnog unosa
sto se soli tice preporuceni dnevni unos je 5 grama, 2 grama ako neko boluje od srca, pa da ga ne opterecuje….
Tekst nije los, sustina je dobra ali mislim da autorka ne sluzi previse logikom i nekim svojim stvarima vec u vecini pakuje tudja misljenja, i plitko sagledavanje stvari
16 kcal proteina… To dodje 4 grama proteina tj 3% dnevnog unosa, a ocigledno da je trebalo da pise 16 grama, sto nije zanemarljivo…..