Kad sam živela u Londonu i radila (normalno) kao konobarica…
Ne
Čekaj
Ovako
Kad sam živela u Londonu
I was working as waitress in a cocktail bar,
That much is true
But even then I knew I’d find
A much better place
Either with or without you
(sećate se? e, pa to vreme)
shvatila sam da Englezi, koji se inače poslovično stvarno užasno hrane), obožavaju avokado. U jednom užasnom lancu restorana u kojem sam pravila kurje oči i krivila kičmu, ispred kojeg je u vreme ručka bio red dug 50 metara, 50% narudžbina je bila – avokado (ostalo je otpadalo na stuffed aubergine, ili sausage and beans), Meni je to bilo bljak, počevši od avokada.
Nisam.
Mislim, nisam se navukla (čitaj: dala prevariti), lakše mi je bilo da jedem fish and chips, ili pizza cut na ulici, junk delicije kakvih kod nas nije bilo.
Morala sam da se razbolim, pa da kupim prvi avokado. Stojimo muž i ja ispred avokada na rafu, i nadgornjavamo se: ti ćeš zaista dati novac za ovo? ti ćeš zaista raditi da bi svoju zaradu trošila ovako?
Konačno, ljubav na drugi pogled je rođena.
Neću više da davim, baš sam dosadna. Nego, najveća mudrost:
Kako da izaberem avokado?
a) birate onaj koji je mat, ali nema puno crnih tačaka po sebi. Sjajan, tvrd avokado je zelen i nećete se s njim usrećiti, bar ne još najmanje nedelju dana. Možete da kupite i zelen (mislim, svakako je zelen, nego, zelen zelen, nedozreo), a tada ga je najbolje uviti u novinsku hartiju i ostaviti da polako zri na sobnoj temperaturi.
b) ako ga kupite mat i zrelog, a nećete ga koristiti odmah, ostavite ga napolju, s voćem, na primer. Svaki dan ga okrenite jer se može desiti da dok sazreva, da se smekša prejako na mestu gde je ležao, pa tu bude crn i gnjecav.
c) dokle god je jako tvrd, nije baš za jelo. Posebno ne za guakamole ili šejk. Idealan je kada smekša ravnomerno, sa svih strana, onako da tek osetite mekoću ako ga blago stisnete, ali da nije već gnjecav. Iznutra, nedozreo avokado je svetao, a kao zreo meso dobija žućkastu boju, a prema ivicama izrazito zelenu.
To je sva mudrost oko odabira avokada i trenutka kada je spreman. Ako ga slučajno otvorite nedozrelog, onda možete da ga koristite kao prilog uz neka jača jela. Ili da ga grilujete. Nije strašno u tom slučaju, taman posla, jedino što je meso malo tvrđe.
Čišćenje.
a) uzmite oštar nož i zasecite avokado po dužini, celog. Nož će se u sredini sresti sa velikom košticom.
b) kad ga presečete celog, uhvatite donji deo jednom, a gornji deo drugom šakom i onda okrenite, kao da ga odvrćete. Tako ćete lako odvojiti jedan deo od velike koštice.
c) u drugom delu će ostati koštica koju tresnete kratkim i odlučnim pokretom nožem i onda nož okrenete, opet kao da odvrćete nešto. Izvadite košticu koja će ostati zakucana za nož. (uglavnom nema šanse da je drugačije izvadite, ona je sluzava i morali biste da zabijete nokte u nju da je tako izvadite. Ako imamo manikir, to nećemo raditi. Nož je zato bolje rešenje, ako hoćete da vam rupa na mestu koštice posle ostane besprekornog oblika)
d) sada zasecate sve do kore, ali da ne probušite koru, prvo po dužini, pa po širini, praveći kocke. Konačno, uz samu koru prosecite, tako da odvojite meso od zidova.
e) sada možete samo da izvrnete tu koru, i kocke će poispadati same. Možete i da je ne izvrnete, nego sačuvate koru kao čamčić, a posle servirate guakamole u njoj. Ja to, ovog puta, nisam uradila, jer je ovaj avokado za nijansu bio više zreo nego što mi je trebao.
Ako želite da korisite samo pola voćke, drugu polovinu poprskajte limunom, ili bolje limetom ako je imate, pa dobro zavijte u najlon foliju i stavite u frižider. Isečen brzo oksidira, pa da sprečite da vam pobraoni do sledeće upotrebe. Neka sledeća bude već sutra, najbolje.
Evo šta možete od avokada, šejk sam davno predstavila.
Guakamole.
Potrebno je:
- jedan zreo avokado
- jedan zreo paradajz sa oljuštenom korom
- jedna limeta, isceđena
- koriander u zrnu (jedna kafena kašičica) i listovi svežeg koriandera
- jedan mali crveni luk
- jedna sveža ljuta papričica (količina zavisi od vaše tolerancije na ljuto)
- so, biber.
Piprema:
Sve ovo ubacite u blender i izblendirajte.
Može se poslužiti uz džank tortiljice, a možete i iseckati presno povrće na štapiće, pa umakati.
Obrok salata sa avokadom
Potrebno je:
- 1 zreo avokado
- dva struka mladog luka, iseckana, i belo i zeleno
- česan-dva belog luka
- crvena i zelena paprika babura, iseckana na kockice
- sve još što što vam padne na pamet
- so, biber, mrva maslinovog
Pečeno jaje u avokadu
Potrebno je:
- jedan zreo avokado
- dva jaja
- začini po želji
Priprema:
Izvaditi košticu iz avokada, malo još izdubiti sredinu, staviti manje jaje u svaku rupu, pa u rernu na 200 C, jedno 15-tak minuta.
Avokado pesto pasta
Potrebno je:
- taljatele, na primer
- puna šolja svežeg bosiljka (kupite u saksijici, operete)
- 1 očišćen avokado
- !/2 isceđenog limunovog soka
- 3-4 česna belog luka
- malo extra-virgine maslinovog ulja
- so i biber po ukusu
- opciono pinjole (meni su skupe ja ih nikad nemam) ili malo sveže narednanog parmezana za kraj
Priprema:
Pastu skuvajte, a sve ostalo stavite u blender i napravite preliv. Čim je pasta skuvana i isceđena, umešajte u nju ovaj sos. Možete ovo da napravite čak i sa guakamole umakom, ako ste ga previše napravili. Previše?
Za ceo avokado, pa sve uz njega od povrća, osim jaja i testa, izgleda kao dole. Vi ćete, valjda, u svakom slučaju pojesti najviše pola porcije.
Ako bilo šta od ovoga ikada napravite, molim noticu ovde. Nema na čemu 😉
Imate li vi neki način na koji pripremate avokado ili je to za vas poslednja voćka u raju, kao za mene nekad?
15 Comments
Mene mrzi da se mnogo bakćem s njim, pa ga samo izmuljam samog i namažem na hleb. Ili ga izmuljam s malomasnim sirnim namazom. Ako gore dodam dimljeni losos, eto gozbe. 😀 Ali na salatu nisam pomišljala – super, dala si mi ideju. 🙂
Ajd’ da se “zapljunem” i ovde: “Pašteta” od avokada: 1 avokado, sok od pola limuna, beli luk, malo pavlake (ili grčkog jogurta), malo soli i dosta mirođije. Količine manje više proizvoljne. Sve u blender i eto osvežavajućeg i vrlo ukusnog namaza 🙂
Može bez pavlake ,a sa tunjevinom.Njam.
Ja obožavam ukus avokada (iako svi tvrde da nema neki ukus…) i najčešće ga jedem direkt iz kore, kašičicom, samo poprskam sa malo limuna. Negde sam pročitala da ako drugu polovinu ostavljamo za sledeći dan, u njoj treba da ostavimo i koščicu jer tako neće pocrneti, pa to i primenjujem + poprskam limunom/limetom. Takođe, često pravim salatu od šargarepe (sveža, krupno rendana) sa avokadom, začinjenu limunom i maslinovim uljem. To mi je mmmm, osećaju se svi ukusi a lagano je, brzo i lepo izgleda (nemam ni sliku ni manikir, nažalost). 🙂
Čula sam da je avokado odlična hrana za bebe. Jako je hranljiv, a bebe ga obožavaju zbog teksture i ukusa.
Pošto ga za našu ishranu nikada nisam uzimala, plašila sam se da ne pogrešim. Hvala na detaljnom postu, sada ću definitivno probati da ga uvedem u porodičnu ishranu!
Tanja,
Raw puding od avokada je mnogo dobar.
Znaci, 1 avokado, 1 banana, 1 kasicica kakaoa, cimet, rogac…sve u blender ili stapnim mikserom napraviti kao pastu/puding. Ko voli nek’ izvoli dodavati ostalo po zelji, bademi, ljesnjaci, med (ko moze i hoce)…bezbroj mogucnosti. I navaliti.
Raw krem – gaspaćo čorba: Dva paradajza bez ljuske, pola avokada, peršun, so, biber, ljuta papričica (podrazumeva se da svako dodaje začine i bilje po svojoj želji), dosta bosiljka (ja ga obožavam), malo svežeg ruzmarina. Celer se super slaže sa paradajzom, može i on-bilo list, bilo koren. Onda u to krknemo i malo sirovih badema, 5-6 komada, malo susama i lana. Sipa se malo mlake vode (pošto imam neki blender koji neće da radi ako se sastojci u njemu ne “podmažu” vodom). Sve u blender, bzzzzzzz, i gaspačo gotov. :)))
Jedino mi, kao likovnjaku, smeta mešanje crvene i zelene boje-komplementarni kontrast-pa onda dobiješ neku zelenocrvenkastu smesu. Ali, kad se sipne u lepu ćasu (za slikanje), ukrasi seckanim kockicama paradajza i zelenim listićima nekog omiljenog začinskog bilja, odmah živne! :)))
Crni hleb (ako je neki sa semenkama, još bolje), premazan maslacem a preko toga nastrugan avokado i po njemu posut fino mleveni biber!!! Fenomenalno!
Isprobala sam obrok salatu po ovde napisanom receptu i …………….sjajno. To je prvi put da uopste i probam avokado. Sigurna sam da je usao na velika vrata u moju kuhinju. 🙂
Slično kao recept Firstname Lastname- namaz koji jedem sam, ili namažem na neke lanene, integralne i slične zdrave i ukusne pločice: izgnječen avokado, mileram, malo soka i kore od lajma – limete (obožavam ukus kore limuna ili lajma), beli luk u prahu, malo senfa od estragona, so.
Namaz od avokada sa piletinom: obarim na pari polovinu belog pilećeg, pola tikvice i jednu sargarepu. Izblendam avokado, tikvicu i sargarepu. U tu smesu dodam malo soli, bibera, čen-dva belog luka, sok od pola limuna, malo maslinovog ulja. Sve to dobro promešam i u to na kraju dodam sitno iseckanu (više isfronclanu) piletinu. Jako ukusan osvežavajući namaz.
Salata sa tunom i avokadom: na kockice iseci pola crvene paprike, pola komorača, dva do tri kis. krastavčića, 1/4 zelene paprike-više zbog boje, prepoloviti 5-6 zelenih maslinki, pola avokada takođe na kockice i preko svega jednu oceđenu od ulja konzervu tune od 80gr. Ne mora da se soli, može biber i ne mora, a svakako dodati malo maslinovog ulja. Kada pravim za posao ne dodajem crveni luk, a ako je pravim za kod kuće dodam i jedan baš mali crveni luk.
Nešto slično gore pomenutoj obrok salati, samo što u delu “•sve još što što vam padne na pamet” ja ubacujem: kuvanu kinou (nebitno da li je bela ili crna), na kockice isečen paradajz ili čeri na polovine i na kraju ooobavezno zakiselim sokom od limuna, koji ga fino osveži. Za mesoždere ide fino npr. kuvana piletina(može iz pileće supice, usitnjeno na komadiće), mada je meni kompletna i bez mesa.
nešto ni meni nije neophodno meso, ako je avokado glavni glumac 🙂
Da biste sprečili da vam avokado pobraoni do sledeće upotrebe nemojte izvaditi košticu ostavite je sa drugom polovinom avokada, isto tako i guakamoli ako vam ostane, stavite kosticu u sos, pomoći će da ne potamni. Provereno
Pinjole u pestu moze savrseno da zameni indijski orah. Tu cinjenicu koristi barila pesto genovese i to sam isprobao.