A vežbe i za bilo koga kome se stražnjica njiše, a unutrašnja i spoljašnja loža butina drhture prilikom trčanja ili hodanja.
Odnosno, vežbe za bilo koga ko želi da ojača mišiće koji drže kuk. Ako uz to dođe i do lepog učvršćivanja guze i ojačavanja butina (a doći će, neizbežno), izdržaćemo nekako tu posledicu.
Dakle, vežbe za guzu i butine, i donja leđa, mišića koji su direktno odgovorni da sačuvaju kuk prilikom ponavljajućih pokreta u koje je uključen (trčanje, bicikl…). Možete da ih radite i kod kuće.
Hiljadu zašto
Povreda kuka na trčanju me je naterala da pažljivo istražujem dva pitanja:
- Zašto se to desilo?
- Kako se to desilo?
Budući da dugo nisam dobijala pravu dijagnozu, još jedno pitanje me opsedalo:
- Šta se desilo, šta mi je?
Hiljadu zato
Prvo, zašto se desilo, morala sam da priznam sebi da sam pomogla to. Trenirala sam za polumaraton, povećavala intenzitet i distance “too much, too soon”, jer mi je “išlo dobro”. Nije trebalo da povećavam distance brže od 10% nedeljno, i nije trebalo da trčim preko 50 kilometara nedeljno, samo zato što sam to mogla. Tačka.
Drugo, kako se to desilo, sam taj dan kada se desilo (nakon laganog treninga od 6 kilometara, više nisam mogla da stanem na desnu nogu), nebitan je. Kako je posledica svih prethodnih zašto, i morao je da se desi jedan trening na kojem mi je slaba karika kapitulirala.
- Da li sam imala najavu da imam slabu kariku? NE!
Prema tome, ako trčite redovno, i ne naslućujete da vam je neki deo mašine postao istrošeniji, to ne znači da nije neki deo tela postao istrošeniji. I da vas neće u jednom trenutku zaustaviti.
Snažni mišići mogu da vas sačuvaju od povrede. Osnažujte mišiće. Učite na mojim greškama! 😉
Vežbe koje sam redovno radila tokom rehabilitacije, odnose se na ove mišiće, vizualizujte sebi:
Vežbe za guzu i butine, mišiće koji pridržavaju kukove.
(naslov je zbog ključnih reči, tako ljudi pretražuju 😀 )
Ovo nije ni približno iscrpan predlog vežbi, ali jesu osnovne. Jednostavno se rade kod kuće, bez ijednog rekvizita. Odabrala sam samo ležeće, da mogu cela da stanem na fotografiju 😀
Ovim izborom su obuhvaćeni gluteus medius, gluteus maximus, zadnja loža, primicači, odmicači i fleksori, kao i donja leđa. Manje-više komplet svi mišići, koje vidite na anatomiji gore, a koji su zaduženi da sačuvaju karlične kosti i glavu kosti butine prilikom ponavljajućih pokreta. Ono što je dobra vest, to je da ove vežbe ne čuvaju samo kuk, već direktno i prvi sledeći zglob: kolena, ali i diskove donje kičme, tako da se njima zaista može prevenirati mnoštvo mogućih trkačkih i inih povreda.
Ove vežbe sam mogla da radim i dok sam bila akutno povređena, i tokom perioda rehabilitacije.
1. Otvaranje školjke (Clams)
2. Most
3. Odnošenje noge iz položaja psa
4. Bočno odnošenje noge
5. Vežba za donji deo leđa
6. Bočni izdržaj (side plank)
***
Ovo ni slučajno ni je ni konačan, ni kompletan izbor. Nekom drugom prilikom, kada mi/ ako mi bude do fotkanja, ne obećavam bolje fotke ili boljeg modela 😉 , pokazaću vežbe za stabilizaciju, mnogo su mi pomogle da svaka noga autonomno postigne svoju snagu i može bez drhtaja i klimanja da ponese težinu celog tela.
1 Comment
Dobre su vežbe, ja nešto slično radim na početku ili na kraju treninga sa tegovima.