Sicilijanski kolač od mandarina i badema bez brašna

15

Hvala Najdžela! Uzela sam tvoj recept i malo ga doradila tek da bude uživanje bez osećaja krivice. Menjala sam neke stvari, šećer u zamene za šećer, mandarine umesto klementina, samo zato što mi se tako našlo u kući. Mešala sam i bademovo brašno sa svežim bademom. Uspelo je. Deco! Ovo je TAJ kolač.

Kolač je prejednostavan za pravljenje i brzo se pravi (ako izuzmemo sat i po pripreme mandarina kuvanjem i kasnijim hlađenjem i blendiranjem, ali sve sa korom), a krajnji rezultat je mek, sunđerast, ne preterano sladak kolač, tek pomalo gorkast ali na najbolji mogući način. Sofisticiran i svakodnevan u isto vreme.

A dok se peče, pa to je raj! Cela kuća miriše na mandarine i bademe, ne možeš da dočekaš! Možda je bolji sutradan,

ali,

ali,

ali,

mi to nismo uspeli da dočekamo.

U njemu nema brašna i idealan je za one koji ga izbegavaju ili imaju alergije na gluten, a deo šećera je zamenjen ksilitolom (pogledajte više informacija, i mere upozorenja), alkoholnim šećerom koji ima glikemijski indeks 0, što znači da vam neće rasturiti insulin kada ga jedete. Naravno, ako nemate problem sa šećerom, u receptu sam naznačila i originalnu količinu kristal šećera, pa možete manje eksperimentisati, ili staviti svoje zamene.

U originalnom receptu, takođe, stoji 250 grama badema, a ja ga ovde delim na pakovanje od 200 grama bademovog brašna i 50 grama čistog samlevenog badema, jer mi se takođe tako našlo u kući. Vi možete slediti ili Najdželu ili mene u svom izboru.

Bademovo brašno pronalazim samo kod Lučara, pakovanje od 200 grama, koje je po deklaraciji 100% jezgro slatkog badema, nastalog od “pogače” koja ostane nakon ceđenja za prizvodnju ulja i putera od badema. Ono je obezmašćeno, jer je mast otišla u proizvodnju ulja. Košta oko 350 dinara. Da biste mogli da uporedite cenovno, 100 grama badema na pijaci košta oko 120 din i sadži sva svoja ulja 😉

Potrebno je

  • 4 mandarine/klementine srednje veličine
  • 250 grama mlevenog badema (ili 250 g bademovog brašna i 50 grama sirovog mlevenog badema)
  • 6 većih jaja
  • 125 grama šećera ili zamene za šećer (kod mene 50 grama šećera i 50 g ksilitola) (Najdžela koristi 225 g šećera, ali ne treba, verujte mi!)
  • 1 kašičica praška za pecivo (ili sode bikarbone ako ne želite prašak)

Priprema

  1. Stavite mandarine/klementine da se kuvaju na tihoj vatri oko sat i po. Kada ih procedite i prohladite (izvadite koštice ako imaju, rastvorite i povadite), izblendirajte dok ne dobijete glatku smesu, kao kaša ili pire. Ako nemate blender, onda propasirajte kao pire krompir.
  2. Uključite rernu na 190 C
  3. Okrugli pleh za pečenje, sa ogradom koja se skida, obložite papirom za pečenje na dnu, a sa strane dobro namažite puterom.
  4. Ako imate dovoljno veliki blender, možete sve ostale sastojke staviti u njega i izblendirati. Ako ne, pomešajte sve sastojke miskerom i na kraju dodajte pire od mandarina (to predlaže Najdžela). Ja sam ipak radila sufle varijantu, odvojeno sam umutila sva belanca u čvrst sneg, i dodala ih kašikom na samom kraju, kada sam sve ostalo izmiksirala, zbog sufle efekta (penasto podizanje belanca) jer nema brašna.
  5. Stavite u prethodno zagrejanu rernu i pecite 1 sat. Možete ga i pokriti hartijom za pečenje prvih 40 minuta, ako se plašite da bi rerna mogla da vam izgori gornju površinu (ja se plašim).
  6. Kad je gotovo (provera čačkalicom), ostavite ga još malo u rerni, a onda izvadite i ostavite da se hladi u svojoj posudi još sat vremena. Potom ga izvadite na tanjir i, ako želite, pospite ga šećerom u prahu, ili samo grubo seckanim bademima.

Nutritivne vrednosti

(jedno od 16 parčadi, ako ste koristili zamenu za šećer u odnosu koji sam ja)

Težina u gr: 52g
Energija: 146kcal
Proteini: 4.51g
Masti: 9.53g
U. hidrati: 10.56g

(jedno od 16 parčadi, ako ste koristili Najdželin recept)

Težina u gr: 60g
Energija: 177kcal
Proteini: 4.51g
Masti: 9.53g
U. hidrati: 20.44g

Za tipove ishrane

  • Bez glutena
  • Low carb

Share.

About Author

Osnivač, autorka i urednica Mooshema.com. U slobodno vreme ovde, negde s porodicom, u kuhinji, u teretani ili na stazi, u radno vreme bilo gde odakle može da se radi kopirajting, analitike, strategije i konsalting na društvenim mrežama, kao i društveni aktivizam.

15 Comments

    • kuvala sam ih s korom (prethodno, dakako, dobro oprane), kora daje jedan daleki, gorkasti ukus, koji se jako lepo uklapa u kolač. a povećava i aromu. Najdžela u svom originalnom receptu piše da je probala sa kombinacijom limuna i narandži i da ta verzija zahteva malko više šećera.

  1. Kora citrusa se ne moze oprati da bi bila jestiva. NI iskuvavanje u vodi sa sodom bikarbonom, zeolitom, bilo kojim carobnim praskom, ni sa cim ne pomaze. Tu cak nisu problem pesticidi (karenca), vec hemikalije kojima se prskaju da u transpotru ne bi trulili. Molim te, nemoj da promovises kuvanje i jedenje kore citrusa. To je otrov. Ko ima domace voce, slobodno. Takodje, ponekad se u nasim prodavnicama moze pronaci organski limun, pomorandza. Ali, bez provere ne treba jesti ni njihovu koru. Zovite uvoznike i pitajte da li na deklaraciji pise da je kora jestiva.

    • Sad ću ja tebe da zamolim dve stvari:

      (1) Molim te, nemoj mi govoriti šta ću i kako da pišem na svom blogu.
      (2) I, molim te, nemoj da širiš paranoju => hemikalije koje se koriste na citrusima nisu otrovne u količinama koje ćemo pojesti, već imaju svoju svrhu, zaštitu od gljivica, plesni, itd, i nalaze se u količinama koje nisu opasne pod zdravlje i, dešava se ali mi to ne možemo znati kao krajnji potrošači, u količinama koje prodiru i kroz koru. U tom drugom slučaju, šta misliš, mi ne bismo smeli da jedemo citruse uopšte?

      • Cao, htela sam da napravim kolac jos kad si objavila sliku na instagramu, ali tek sad dodje taj trenutak :).
        I sad citam komentare i zelim da kazem da kod vecine citrusa na nasem trzisu kora nije jestiva. Obrano voce se prska fungicidima zbog transporta, da se ne bi ubudjalo dok dodje do nase trpeze. Na vecini citrusa pakovanih u one mreze na deklaraciji pise da kora nije za jelo. Ovi fungicidi ne prodiru kroz koru vec imaju samo povrsinsko dejstvo.
        Evo sad pristupam pravljenju verzije sa pomorandzama ( u sred sezone voca, ali sta cu tako mi doslo :)).
        Javicu ako bude uspelo :).

  2. Draga Mooshema,

    Sve više se priča o eritritolu, kao dobroj zameni za šećer, sa 0 kalorija. Zvuči fenomenalno, ukus mu je odličan, ali sam ipak skeptična. Da li si ga koristila i kakvo je tvoje mišljenje?

    • lično ga nisam probala, ali spada u grupu šećernih alkohola, kao i ksilitol, koji koristim, uglavnom mešajući sa šećerom, zbog prirodnijeg ukusa. eritriol se već nalazi u mnogim industrijskim jelima koja su bez šećera, kao njegova zamena. postoje neke mere upozorenja u korišćenju i jednog i drugog, kao što je preporuka umerenosti, i postepenog navikavanja zbog toga što neki ljudi imaju stomačnih problema i u najmanjim količinama, dok mnogi (kao ja i moja porodica, nismo imali potrebu za navikavanjem, u umerenih količinama koje smo jeli u kolačima.

      što se tiče kalorijske vrednosti i uticaja na insulin, dobra je zamena. ali, umerenost u svemu je mama 🙂

      • Hvala puno! Zaista uzivam u svemu sto pises! Apropo eritritola,meni je daleko ukusniji od stevije (zbog metalnog osecaja koji ostavlja u ustima).

        • sa eritriolom nemaš taj utisak? (ja imam sa ksilitolom, zato ga ipak mešam sa običnim šećerom.)
          imam ovde neke uzorke, baš ću da proverim.

          • Meni eritritol ima isuvise dobar ukus da bi bio zdrav 🙂 zato mi je bilo potrebno tvoje misljenje. Cena mu je ipak najveca mana.

  3. Ovakve kolace naprosto obozavam. Nekako mi se s godinama ukus promenio pa sam sa kremastih deserta presao na ove teze, hlebaste, turske itd. Ovo moram da probam. Deluje mi kao vocna varijanta trenutno omiljenih slatkisa.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.